Projekt Deutsch Wagen Tour

W roku szkolnym 2011/2012 oraz 2014/2015 w naszej szkole odbyły się warsztaty językowe w ramach ogólnopolskiego projektu "Deutsch Wagen Tour". Uczniowie byli zachwyceni taką nowatorską formą nauki poprzez zabawę. Warsztaty prowadzone były w klasach gimnazjum, których wychowawcami byli Pani Beata Rytel i Pan Bartosz Mirowski, nauczyciele języka niemieckiego. Uczniowie wraz z animatorkami udali się w „podróż” po Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Byli też nad Morzem Północnym oraz w Alpach.

Uczniowie w dość niekonwencjonalny sposób mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz wzbogacić wiedzę na temat Niemiec, dlatego z dużym zaangażowaniem wykonywali postawione przed nimi zadania. Dzięki oryginalnym zadaniom uczniowie mogli przyswoić sobie leksykę, np. poprzez tworzenie figur przedstawiających różne zwierzęta lub części samochodu, stymulowanie zjawisk pogodowych, pieczenie ciasteczek na plecach, czy też grę w piłkę nożną bez użycia nóg, lecz tylko za pomocą chusty Klanza.

Po zaangażowaniu i dobrych humorach młodych ludzi można było wywnioskować, że zabawa była wspaniała. - Nie było czasu na nudę, można zmobilizować i zmotywować dzieciaki do nauki odchodząc od schematu ławki i w łatwy oraz przyjemny sposób przyswoić sobie słownictwo. Zamierzony cel został osiągnięty, a zajęcia naprawdę urzekły uczniów.

Na koniec uczestnicy otrzymali gadżety i upominki z logo DWT za zaangażowanie i dobre zachowanie. Głównym koordynatorem projektu jest Instytut Goethego w Warszawie współpracujący m.in. z takimi partnerami jak: Ambasada Niemiec oraz DAAD, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej. Patronat honorowy nad projektem „Deutsch- Wagen-Tour" objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Istotą kampanii jest pięć jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz rożnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Imprezy współorganizowane

przez „Deutsch-Wagen-Tour" w atrakcyjny sposób promują język niemiecki.

Więcej o programie

KLIKNIJ