Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa

Towarzystwo Przyjaciół Lasu

W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła nawiązała współpracę

z Towarzystwem Przyjaciól Lasu (TPL).

Naszym celem jest podejmowanie i kontynuowanie działań związanych z tematyką leśną.

Chcemy być postrzegani jako ważne centrum działań ekologicznych. Realizujemy w ten sposób misję szkoły "Jesteśmy szkołą zdrową i otwartą".

W związku z tym grupa nauczycieli zrzeszyła się w Terenowym Kole TPL o nazwie

"Kalinowa Łąka". Powstały również dwa koła szkolne, do których należą nasi uczniowie.

Będziemy zachęcać  dzieci i młodzież do udziału w konkursach organizowanych przez TPL.

Jednym z nich jest międzynarodowy konkurs " Młodzież w Lasach Europy", który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

W tym roku, będzie odbywał się pierwszy etap tego konkursu. W planach jest również wymiana uczniów zrzeszonych w kołach oraz współpraca w organizacji Eko- turnieju wiedzy o lesie dla szkól podstawowych na Bemowie.

Naszą tradycją już od 10 lat jest organizacja Eko- turnieju na trasie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej " Śladami Łosia". Ścieżka ta znajduje się w Parku Leśnym Bemowo nieopodal naszej szkoły. Nasi nauczyciele oraz uczniowie we współpracy z Nadleśnictwem uczestniczyli w projektowaniu i tworzeniu tej ścieżki.

Za promowanie jej przyrodniczych walorów nasza szkoła otrzymała Zielony Certyfikat, znak jakości pracy placówki oświatowej, za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Eko -turniej jest organizowany dla wszystkich szkół podstawowych na Bemowie. Dla starszych uczniów od 2003 roku, a dla młodszych pod nazwą "Spotkania z przyrodą skrzatów wielką przygodą" od 2006 r.

Reprezentacje dzieci szkół bemowskich mają okazję wykazać się wiedzą o lesie.

Podczas przejścia wyznaczoną trasą muszą uzupełnić karty pracy, które zawierają różnorodne pytania i zadania. Każda szkoła  oraz jej reprezentacja otrzymują upominki, natomiast główną nagrodą jest puchar ufundowany przez Burmistrza Dzielnicy Bemowo.

Podczas imprezy odbywa się również plener malarski organizowany przez Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej.